Sprawy

Stacja syropu cukrowego pod klucz

Zainstalowaliśmy stację syropu cukrowego o łącznej wydajności 4 ton/godzinę. Projekt został zrealizowany pod klucz, od projektu koncepcyjnego po uruchomienie i integrację z systemem DCS. Okres realizacji przypadł na lata 2020-2021.
Klient
Naszym klientem jest duży browar w Ukrainie. Ze względu na warunki umowy o zachowaniu poufności nie ujawniamy jego lokalizacji i nazwy.
Problem
Klient planował rozszerzyć gamę produktów o nowe piwa i napoje o niskiej zawartości alkoholu, które wymagały słodkiego syropu 67 Brix. Surowcem był cukier krystaliczny w workach big-bag o wadze 1000 kg.

Mechaniczne przygotowanie syropu przy użyciu pracy ręcznej wiąże się z pewnym ryzykiem:

 • Nieprawidłowe dozowanie cukru, co prowadzi do niepowodzenia receptury i pogorszenia jakości produktu końcowego.
 • Zanieczyszczenie mikrobiologiczne podczas pracy ręcznej.
 • Niebezpieczne warunki pracy. Cukier może tworzyć łatwopalną, wybuchową mieszaninę cukru pudru i powietrza podczas transportu i rozładunku. Ponadto ręczne przenoszenie produktów sypkich, które są podatne na powstawanie pyłu, przyczynia się do rozwoju chorób zawodowych u pracowników. A jednym z obowiązków pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznego środowiska pracy.

Klient potrzebował zautomatyzowanej linii do produkcji syropu cukrowego, aby zapewnić odpowiednie stężenie cukru, uniknąć zanieczyszczenia napojów i zminimalizować błędy ludzkie.
Zadania
 • Zaprojektowanie, zainstalowanie i uruchomienie zautomatyzowanej stacji syropu cukru krystalicznego o stężeniu 67 Brix i wydajności 4 ton/godz.
 • Zapewnienie obróbki UV do dozowania glazury do linii filtracyjnej.
 • Zintegrowanie stacji gotowania syropu z istniejącym systemem SCADA Montelectro w zakładzie wraz z debugowaniem wszystkich procesów: produkcji i przechowywania produktu, mycia CIP sprzętu.

Odniesienie. 67 Brix oznacza 67% zawartości sacharozy w wodzie. SCADA to program do zautomatyzowanej kontroli browaru.
Rozwiązania techniczne
Podczas fazy przygotowawczej inżynierowie Viraviks Engineering zebrali wstępne dane do zaprojektowania zakładu w siedzibie klienta. Musieliśmy "dopasować" nowy obiekt do istniejącego zakładu produkcyjnego, biorąc pod uwagę istniejące ograniczenia operacyjne.

Eksperci Viravix Engineering w pełni zaprojektowali stację syropu cukrowego:

 • wykonali rysunek P&ID - schemat przepływu procesu pokazujący główne i pomocnicze elementy, połączenia między nimi i jednostki sterujące;
 • przygotowali model 3D przyszłej stacji w celu wizualizacji rozwiązań układu;
 • sporządzenie zestawienia ilościowego sprzętu i akcesoriów zgodnie z wymaganiami klienta.

Instalacja stacji została przeprowadzona wspólnie z pracownikami browaru. Takie podejście obniżyło koszty projektu i zminimalizowało ryzyko nieprawidłowej instalacji. Wszystkie prace były prowadzone pod stałym nadzorem ekspertów Viraviks, a przed instalacją przeszkoliliśmy personel klienta.

Wspólnie z personelem browaru przeprowadziliśmy podłączenie stacji do systemu SCADA Montelectro, przetestowaliśmy działanie sprzętu. Nasi programiści dostroili rozwiązania oprogramowania automatyki podczas pracy pilotażowej.

Informacje. Sprzęt i oprogramowanie marek wykorzystanych w projekcie:

 • zawory odcinające - GEA, Burkert;
 • czujniki - Anton Paar, Endress Hauser, IFM;
 • pompy - GEA;
 • sprzęt do pomiaru wydajności - Orion.Group;
 • okablowanie i integracja - LLC ELAKS.

Viravix oficjalnie współpracuje z niektórymi producentami z listy, dzięki czemu możemy zaoferować naszym klientom 15-20% zniżki na komponenty jako firma inżynieryjna.
Wynik
Klientowi dostarczono zautomatyzowaną stację syropu cukru krystalicznego o stężeniu 67 Brix i wydajności 4 ton/godzinę. Sprzęt został zintegrowany z istniejącym w firmie systemem sterowania SCADA Montelectro.

Testy wykazały, że instalacja spełnia wymagania klienta w zakresie przepustowości, stopnia automatyzacji i czystości mikrobiologicznej produktu.
Cukiernia Pełna konstrukcja