|
|

Czyszczenie w obiegu zamkniętym (CIP) dla przemysłu mleczarskiego

Viravix Engineering oferuje usługę sterylizacji CIP pod klucz dla przemysłu mleczarskiego. Nasi specjaliści przeprowadzą cały cykl prac: od projektu stacji do uruchomienia, z późniejszym serwisem gwarancyjnym. VIRAVIX łączy ekspertów branżowych z producentami żywności.
СИП-мойка для молочной промышленности

Problemy z urządzeniami CIP

Bacobemption jest jednym z głównych wskaźników jakości mleka. Wpływa bezpośrednio na klasę produktu. Im mniej bakterii i mikroorganizmów, tym wyższa jakość.


Konsumenci oczekują, że producent będzie przestrzegał przepisów i zapewni czystość bakteriologiczną produktu mlecznego.

Jednak każde czyszczenie oznacza wymuszony przestój i wzrost kosztów produktu końcowego. Przed pojawieniem się stacji CIP, czyszczenie odbywało się ręcznie, z demontażem urządzeń. Nie zawsze skutkowało to czystością bakteriologiczną, mimo że było czasochłonne

  • proces był w dużym stopniu zależny od czynnika ludzkiego;
  • nie zawsze łatwo jest dotrzeć ręcznie do trudno dostępnych obszarów tych samych przewodów mlecznych.
Bezpieczeństwo żywności CIP oznacza czyszczenie na miejscu. Zautomatyzowane lub półautomatyczne systemy umożliwiają czyszczenie bez demontażu i przy minimalnej interwencji człowieka. Stacje CIP skracają czas przestojów, jednocześnie poprawiając jakość czyszczenia, co ma bezpośredni wpływ na zyski firmy.

Krótszy czas przestoju - większa wielkość produkcji. Lepsza jakość - mniej zwrotów ze sklepów.

Jednak do instalacji stacji CIP należy podejść w sposób przemyślany, biorąc pod uwagę oczekiwania wszystkich kluczowych graczy w produkcji mleczarskiej:
  • Директор
    Dyrektor
    Dla dyrektora ważne jest, aby pralka się opłacała i nie powodowała problemów z konserwacją i naprawami. Najdroższy sprzęt nie zawsze oznacza najlepszy dla danego zakładu produkcyjnego. A w dzisiejszych realiach trzeba brać pod uwagę ewentualne problemy z dostawami części zamiennych i komponentów eksploatacyjnych. Na przykład rozwiązania czyszczące
  • Главный инженер
    Główny inżynier
    jest zainteresowany bezawaryjną pracą instalacji CIP. Ważne jest dla niego, aby uniknąć uderzeń wodnych i wypadków, a także chce zrozumieć, z jakim sprzętem pracuje. Innymi słowy, potrzebuje jasnych instrukcji i instrukcji obsługi. Technicy biorą również pod uwagę zużycie energii przez sprzęt, ponieważ wszystkie firmy starają się oszczędzać zasoby
  • Технолог
    Dla technika
    Dla technika ważne jest ograniczenie przestojów. Stara się on kontrolować proces płukania bez konieczności ciągłej obecności.
  • Специалист по качеству
    Specjalista ds. jakości
    oczekuje, że CIP zapewni czystość bakteriologiczną produktu. Ważne jest dla niego, aby proces pobierania próbek na linii produkcyjnej nie był utrudniony.
Kompetentny ekspert techniczny może połączyć wszystkie oczekiwania w jeden zakres prac oraz przygotować i wdrożyć projekt modernizacji zlewozmywaka. Właśnie taki ekspert pracuje w Viravix Engineering.

Jak zorganizowany jest proces mycia CIP

System CIP składa się z trzech głównych elementów:

  • stacji
  • urządzeń myjących;
  • rurociągów dystrybucyjnych.
Wszystkie systemy CIP dzielą się na dwa rodzaje: scentralizowane i zdecentralizowane.
Процесс очистки отличается для разных типов оборудования, горячих и холодных поверхностей по длительности этапов, их количеству. Где-то делается 2-3 промывки. Также желательно отделять мойку оборудования для сырой продукции от линий с пастеризованным молоком, чтобы не происходило бакобсеменения готовых продуктов.

На крупных пищевых производствах часто используют децентрализованные СИП-системы. Они состоят из распределенных станций, расположенных возле каждого объекта мойки. Например, одна СИП на ферме для молокопроводов и молочных танков; вторая — на переработке; третья — на линиях готовой продукции.

Централизованные системы подходят для небольших предприятий, где все объекты мойки расположены в одном помещении. Небольшие предприятия также выбирают мобильные CIP мойки для своего производства. Преимуществами мобильной CIP мойки являются их относительно небольшая стоимость и небольшие размеры, что позволяет использовать мойку почти на всех производствах.


Główne etapy CIP:
  • 1
    Czyszczenie mechaniczne.
    Usunięcie pozostałości produktu z urządzeń do przetwarzania żywności poprzez skrobanie, opróżnianie, opróżnianie sprężonym powietrzem.
  • 2
    Mycie wstępne.
    Zapewnia fizyczną czystość sprzętu.
  • 3
    Mycie detergentami.
    Stosowane są specjalne kwaśne i zasadowe detergenty, które nie pienią się w wodzie. Są one używane do przygotowania koncentratu detergentu. Kwas usuwa kamień i osady mineralne. Alkalia dezynfekują powierzchnie i zabijają bakterie. Częstotliwość cykli kwasowych i zasadowych jest indywidualna dla każdego rodzaju czyszczonego sprzętu, ale w przemyśle mleczarskim często stosuje się cykl 2qO do 1qO.
  • 4
    Spłukać czystą wodą
    aby usunąć pozostałości detergentu.
  • 5
    Mycie SIP.
    Jest to dezynfekcja parą, ciepłem lub środkami chemicznymi w celu zapewnienia czystości bakteriologicznej. Ten etap nie jest dostępny we wszystkich myjniach SIP.
Eksperci Viravix zaproponują rozwiązanie techniczne dostosowane do warunków pracy systemu CIP oraz zautomatyzują i skonfigurują proces mycia.

Jak wybrać CIP

Obwód CIP to instalacja zlewowa i linie dystrybucyjne. Różni się on w zależności od zakładu.

Liczba, rozmiar obwodów i ich względne położenie są ważne przy wyborze stacji CIP.

Modernizacja zakładu produkcji żywności rozpoczyna się od dobrze napisanego zakresu wymagań i obowiązków.

Dokument ten powinien odpowiadać na następujące pytania:


  1. Ile obiegów CIP będzie obsługiwał system?
  2. Jakiego rodzaju przedmioty będą musiały być myte?
  3. Czy konieczny jest recykling wody i roztworów czyszczących, tj. ich ponowne wykorzystanie?
  4. Jaka metoda dezynfekcji jest potrzebna w procesie: para, CWU czy "chemikalia"?
  5. Jaki poziom automatyzacji jest wymagany? Na przykład, czy potrzebne są programy mycia samochodów, receptury roztworów, integracja z systemem sterowania zakładu, komunikacja między myjniami?

Eksperci Viravix Engineering zaprojektują proces CIP dostosowany do warunków konkretnej produkcji, a także pomogą w doborze i dostawie niezbędnego sprzętu. Nasza firma oficjalnie współpracuje ze światowymi producentami z branży: KHS, GEA, Krones, Alfa Laval. Naszym partnerem jest również firma Elaks, która realizowała projekty automatyzacji dla Nestlé i -WimmBillDann.
Dlaczego warto nam zaufać?

Jesteśmy zespołem inżynierów procesowych uznanych w branży. Każdy z naszych specjalistów zaczynał jako zwykły pracownik utrzymania ruchu i stał się ekspertem odpowiedzialnym za kilka zakładów przetwórstwa spożywczego.


Już jako część Viravix zrealizowaliśmy dziesiątki projektów na Ukrainie i w UE. Obejmowały one zarówno mobilne stacje CIP, jak i w pełni zautomatyzowane myjnie wieloobwodowe.

Jesteśmy gotowi potwierdzić nasze doświadczenie referencjami ekspertów i udanymi sprawami.
VIRAVIX stosuje międzynarodowe standardy i praktyki w zakresie bezpieczeństwa, jakości żywności i rozsądnego zużycia energii w produkcji.
Co zyskujesz współpracując z nami?
Na etapie projektowania:
  • monitorowanie istniejących procesów w celu zidentyfikowania wąskich gardeł i martwych punktów, w których zwykle ukryte są poważne straty zasobów;
  • opracowanie rozwiązania technicznego dla CIP w oparciu o ogólne koszty operacyjne;
  • modelowanie 3D procesu mycia i skanowanie 3D istniejących pomieszczeń w celu optymalnego rozmieszczenia sprzętu;
  • warsztaty ze specjalistami w celu uzgodnienia rozwiązania technicznego.
To nie są puste obietnice. Potwierdzimy nasze kwalifikacje i doświadczenie niezbędnymi dokumentami, sprawami.

Jak można zoptymalizować czyszczenie CIP

Podstawowe dane do analizy uzyskujemy za pośrednictwem opracowanego przez nas systemu monitorowania. Jest to przyjazna dla użytkownika aplikacja internetowa, z której z powodzeniem korzystamy od czasu pandemii COVID-19. .
Co oferujemy:

  1. Audyty procesów, a następnie zalecenia dotyczące ulepszeń.
  2. Wskazówki dotyczące organizacji drenażu i obszarów przechowywania roztworu myjącego w celu zmniejszenia marnotrawstwa. Automatyzacja pobierania próbek.
  3. Poszukiwanie przyczyn wypadków i awarii.
  4. Bezpłatne porady dotyczące eliminacji rozprysków.
  5. Analiza wibracji.
  6. Udoskonalenie oprogramowania myjni CIP w przypadku wystąpienia wstrząsu hydrostatycznego. Znalezienie przyczyn takich wypadków i opracowanie rozwiązań technicznych zapobiegających im.
  7. Rekonstrukcja obwodów elektrycznych.
  8. Opracowanie sezonowych trybów pracy myjni CIP.
  9. Automatyzacja procesu przygotowania roztworu czyszczącego. Błędy ludzkie w doborze stężenia kwasów lub zasad zwykle prowadzą do przedwczesnego zużycia sprzętu lub obniżenia jakości mycia.
  10. Wsparcie techniczne dla sprzętu.
Nie musisz zamawiać całej listy. Po przeanalizowaniu surowych danych dowiemy się, czego dokładnie potrzebuje Twoja firma.
Co otrzymasz dodatkowo
Zostaw zapytanie w Viravix Engineering w dowolny dogodny sposób, jeśli chcesz zarezerwować usługę lub konsultację.

Naszym ulubionym dzieckiem jest system zdalnego monitorowania.

Umożliwia on:


  • ustanowienie zautomatyzowanych połączeń między stacją CIP a myjniami;
  • przeprowadzenie analizy zużycia zasobów z dokładnością do 95%;
  • zorganizować prysznic awaryjny;
  • otrzymywanie danych na temat procesu mycia CIP przez całą dobę z dowolnego miejsca na świecie;
  • zdalną ocenę stanu technicznego urządzeń.
Minimalna oszczędność wynikająca z zastosowania systemu monitorowania wynosi 340 euro. Jest to koszt jednego dnia podróży eksperta na wizytę bezpośrednią w miejscu zdarzenia.